• loggo

   

Norsfisket lockar vid Herrgårdsbron

 

Den mytomspunna norsen, känd för sin säregna doft av nyskuren gurka och sin långa historia som föda, är åter i fokus. Den så kallade aprilfisken signalerar att våren är här på riktigt. Just nu pågår fisket i Arbogaån nedanför Herrgårdsbron i Arboga. På lördag den 25 april hålls traditionsenliga Norsylingen. Fiskeföreningen Sturefiskarna har sedan 1950-talet bevarat metoderna med håvbåtar och unik fisketeknik, baserad på lång erfarenhet av norsens beteende. Men framtiden för denna kunskap är osäker – att traditionen lever vidare är långt ifrån självklar.

 

 


 

 


 

 

 

 

 

Norsen samlar Arboga – tradition, hopp och hårt arbete vid ån

Den är mytomspunnen – inte minst för sin tydliga doft av nyskuren gurka. Norsen, även kallad aprilfisken, är åter i fokus i Arboga där vårens ankomst nu märks längs Arbogaån nedanför Herrgårdsbron.

Just nu pågår fisket för fullt och förhoppningarna är goda inför årets upplaga av den traditionella Norsylingen.
– Det ser ganska hyggligt ut faktiskt. Vi räknar med att vi kan köra nästa helg, säger Joakim Glimsholt, ordförande i Sturefiskarna.

En tradition från 1950-talet

Fiskeföreningen Sturefiskarna har hållit traditionen vid liv sedan 1950-talet. Med håvbåtar och specialbyggda nät förs kunskap vidare – en kunskap som bygger på generationers erfarenhet av den svårfångade fisken.

Men återväxten är en utmaning.
– Det har blivit ett minskande antal som kan det här. Vi försöker få fler intresserade och föra traditionen vidare, säger Joakim Glimsholt.

Arbetet bakom fisket är omfattande. Ett enda nät kan bestå av omkring 10 000 knutar och ta uppemot 100 timmar att tillverka. Förberedelserna inför fisket pågår långt innan första fångsten.

Nyckfull fisk – avgör festen

Norsen är känd för att vara nyckfull. Vissa år uteblir den nästan helt, vilket direkt påverkar möjligheten att arrangera folkfesten. För att kunna genomföra Norsylingen krävs stora mängder fisk.

Förra året landade fångsten på omkring 80 kilo orensad nors. Målet är minst lika mycket i år – gärna mer, så att det även kan säljas fisk på plats.

Folkfest med smak av vår

För Göran Glimsholt, fiskevårdsombud i föreningen, är evenemanget mer än bara fiske.
– Det är folkfesten kring det hela. Folk kommer för sin norsklämma, och så ska det lukta gurka över stan. Det är tradition, säger han.

Den klassiska norsklämman – tunnbröd med stekt nors, lök och kryddor – är central. Inför arrangemanget hackas kilo efter kilo lök i förberedelserna.

Ett vårtecken att värna

Norsens ankomst ses som ett säkert vårtecken i Arboga. Samtidigt hänger traditionens framtid på både fångst och engagemang.

Om allt faller på plats väntar ännu en vårdag där doften av gurka sprider sig över staden – och där en unik lokal tradition får leva vidare, åtminstone ett år till.



 

Västmanlands Television
Glasgatan 21, 731 30 Köping
Telefon vxl: 0221- 345 40
E-post: redaktionen@vastmanland.tv
UNC Television AB (556437-2018)  äger och driver Västmanlands Television.

© Västmanlands Television
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation