• loggo

   

Miljonstöd klart för nytt aktivitetsområde i Medåker

 

Medåkers IF har säkrat full finansiering för sitt planerade aktivitetsområde. För två månader sedan beviljades föreningen drygt 8,5 miljoner kronor från Allmänna Arvsfonden, med krav på en egeninsats på 20 procent. Nu står det klart att Riksidrottsförbundet via RF-SISU täcker den resterande delen.

Därmed har föreningen över 10,5 miljoner kronor till projektet, som ska bli ett tillgänglighetsanpassat område för bland annat mountainbike, cykel, kickbike, skateboard, inlines och rullskidor. Även vinteraktiviteter som skidåkning planeras.

 

 


 

 


 

 

 

 

Miljonregn ger nytt liv åt Medåkers IF – satsar stort på aktivitetsområde

Medåkers IF står inför en historisk satsning. Efter att först ha beviljats drygt 8,5 miljoner kronor från Allmänna Arvsfonden – och nu fått klartecken för resterande finansiering via Riksidrottsförbundet och RF-SISU – har föreningen säkrat över 10,5 miljoner kronor till ett nytt aktivitetsområde.

– Det är helt fantastiskt. Man tror nästan inte att det är möjligt, säger Magnus Bohrlund, anläggningsansvarig i Medåkers IF.

Den nya anläggningen ska bli ett tillgänglighetsanpassat område med fokus på rörelse och inkludering. Här planeras aktiviteter som mountainbike, cykel, kickbike, skateboard, inlines, rullskidor och även skidåkning vintertid.

Landsbygdsidrott i förändring

Satsningen sker i en tid då många mindre orter kämpar för att hålla liv i föreningslivet. I Medåker, där idrottsföreningen bildades redan 1929, har utvecklingen varit tydlig.

– Att bedriva föreningsliv på landsbygden är en utmaning i dag. Det är inte som förr när alla samlades kring idrotten, säger Bohrlund.

Föreningen har i dag två fotbollsplaner men saknar seniorlag. Verksamheten är begränsad till knattefotboll upp till tio år. Samtidigt konkurrerar digitala medier och gaming om ungdomarnas tid.

Det var mot den bakgrunden som idén om ett nytt aktivitetsområde föddes.

– Vi behövde en nytändning. Vi har lyssnat på vad folk vill ha och försökt tänka nytt, berättar Bohrlund.

Från idé till verklighet

Mountainbike har funnits i området i omkring tio år, och blev en naturlig utgångspunkt i planeringen. Styrelsen började skissa på en större satsning och valde att söka stöd från Arvsfonden.

Ansökan skickades in i december 2025 av vice ordförande Linn Eriksson. Redan i februari kom beskedet – projektet beviljades stöd, men med villkoret att föreningen själva skulle finansiera 20 procent.

– Först blev man nästan lite chockad när vi fick beskedet. Det är ju inget man tar för givet, säger Bohrlund.

Flera aktörer visade intresse för att bidra, men det blev till slut RF-SISU som gick in och täckte den avgörande delen.

– Det känns otroligt skönt att få den sista pusselbiten på plats, säger han.

En mötesplats för hela bygden

Nu väntar nästa steg: att förverkliga planerna. Hjärtat i satsningen blir en modern pumptrack – en asfalterad bana för cykel och andra hjulburna aktiviteter. Området ska också rymma ytor för skateboard, rullskidor och specialanpassade cyklar.

Målet är att skapa en levande mötesplats för alla åldrar.

– Det här handlar inte bara om idrott. Det handlar om att skapa något som hela byn kan samlas kring, säger Magnus Bohrlund.

Om allt går enligt plan kan Medåker snart få ett aktivitetsområde som inte bara lockar tillbaka ungdomar – utan också sätter den lilla orten på kartan.



 

Västmanlands Television
Glasgatan 21, 731 30 Köping
Telefon vxl: 0221- 345 40
E-post: redaktionen@vastmanland.tv
UNC Television AB (556437-2018)  äger och driver Västmanlands Television.

© Västmanlands Television
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation