• loggo

   

Köpings Tennisklubb ser ljusare framtid

 

Efter ett utmanande 2025 går Köpings Tennisklubb & Padel in i 2026 med en mer positiv framtidsbild. Både tennis- och padelspelandet visar tecken på en stadig återhämtning, och de ekonomiska förutsättningarna har stärkts efter en överenskommelse med Sparbanken Mälardalen.

Det var under sensommaren 2025 som klubbens utmaningar blev tydliga, i takt med att intresset för padel minskade efter flera år av stark tillväxt. Den nationella padelboomen hade då mattats av, till följd av en överetablering av hallar. En utveckling som även påverkade KTK lokalt.

Nu pekar dock trenden uppåt igen, och föreningen ser fram emot ett mer stabilt och hoppfullt 2026.

 

 


 

 

Ljusare tider för Köpings Tennisklubb & Padel

Efter ett tufft och prövande 2025 ser Köpings Tennisklubb & Padel nu tydliga tecken på en positiv vändning. Inför 2026 pekar både bokningsstatistik och ekonomiska förutsättningar åt rätt håll – något som inger framtidstro hos klubbens ledning.

– Vi ser en positiv utveckling, absolut, framför allt när det gäller bokningar, säger Ulf Vestlund, ordförande i Köpings Tennisklubb.

Enligt Vestlund har både tennis och padel ökat successivt under senhösten och vintern, med betydligt fler spelade timmar än under samma period tidigare år.

– Sedan november och december har det spelats och bokats mycket mer än tidigare år. Det gäller både padel och tennis, men särskilt glädjande är att även tennisen nu visar en stadig uppgång, efter att ha legat relativt stabilt under en längre tid, säger han.

Det var under sensommaren 2025 som föreningens utmaningar blev tydliga. Efter flera år av kraftig tillväxt i padelsporten nationellt hade marknaden mattats av, och många padelhallar stod inför en överetablering. En utveckling som även fick konsekvenser lokalt i Köping.

– Padelbubblan sprack egentligen inte över en natt, men det byggdes helt enkelt för många hallar i förhållande till efterfrågan. Det slog även mot oss som ideell förening, konstaterar Vestlund.

En viktig pusselbit i klubbens återhämtning har varit en överenskommelse med Sparbanken Mälardalen, vilket har gett bättre ekonomiska förutsättningar framåt.

– Det har skapat arbetsro och gjort att vi kan fokusera på verksamheten igen – på medlemmar, barn, ungdomar och motionärer, i stället för att bara hantera akuta problem, säger Vestlund.

Med ökad aktivitet på banorna, stabilare ekonomi och ett växande intresse för både tennis och padel ser Köpings Tennisklubb nu fram emot ett mer balanserat och hoppfullt 2026.

– Det känns som att vi är på väg åt rätt håll igen. Det är förstås mycket arbete kvar, men signalerna är positiva, och det ger energi, avslutar Ulf Vestlund.

Västmanlands Television
Glasgatan 21, 731 30 Köping
Telefon vxl: 0221- 345 40
E-post: redaktionen@vastmanland.tv
UNC Television AB (556437-2018)  äger och driver Västmanlands Television.

© Västmanlands Television
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation