• loggo

   

Förskollärare får resestipendium till Australien

 

Förskolepedagogen Anna Solly på Odensvi förskola i Köping har tilldelats ett resestipendium på 50 000 kronor för att delta i den globala konferensen Early Years Conference i Australien i maj. Stipendiet delas sedan 2023 ut av bokförlaget Natur & Kultur till behöriga lärare för internationell fortbildning.

Ansökan skickades in i höstas och beskedet blev offentligt förra veckan. Utmärkelsen grundar sig på Anna Sollys långvariga engagemang för de yngsta barnens lärande. Hon började som lärare 2008 och har arbetat på Odensvi förskola sedan 2015.

Konferensen hålls i kuststaden Cairns i Queensland, norra Australien, och samlar deltagare från hela världen till två intensiva dagar med föreläsningar och erfarenhetsutbyte.

 

 


 

Västmanlands Television
Glasgatan 21, 731 30 Köping
Telefon vxl: 0221- 345 40
E-post: redaktionen@vastmanland.tv
UNC Television AB (556437-2018)  äger och driver Västmanlands Television.

© Västmanlands Television
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation