Skip to main content

M, KD och L vill fortsätta styra Region Västmanland

Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna i Region Västmanland samlades under dagen för en gemensam valkickoff inför regionvalet 2026. Samtidigt meddelar partierna att de vill fortsätta det samarbete som inleddes efter maktskiftet 2022.

De tre partierna pekar på flera resultat från den gångna mandatperioden. Bland annat lyfts minskade vårdköer, en minskad användning av hyrpersonal inom sjukvården samt att kollektivtrafiken i länet enligt olika mätningar haft hög kundnöjdhet. Partierna framhåller även att kostnaderna för administration har minskat.

Regionstyrelsens ordförande Mikael Andersson Elfgren (M) menar att regionledningen har genomfört flera av de förändringar som utlovades inför valet 2022 och ser positiva resultat inom både sjukvård och ekonomi.

Även Kristdemokraterna lyfter utvecklingen inom vården. Regionrådet Malin Gabrielsson (KD) framhåller att nya arbetssätt, kortare vårdköer och övergången från inhyrd till fast anställd personal har bidragit till ökad stabilitet i verksamheten.

Liberalerna betonar samtidigt arbetet inom primärvården. Regionrådet och hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande Lina Eriksson (L) pekar på satsningar för att stärka kontinuiteten i vården genom fler utbildningsplatser för läkare på vårdcentralerna och en plan för att minska antalet patienter per läkare.

Inför valet 2026 uppger partierna att fokus fortsatt kommer att ligga på sjukvård, kollektivtrafik, ekonomi och regional utveckling. Under valkickoffen samlas kandidater och företrädare från hela länet för att påbörja arbetet inför den kommande valrörelsen.

Senast publicerat

12 juni 2026

På fredagen var det dags för årets avgångselever vid Ullvigymnasiet i Köping att ta det efterlängtade steget ut i vuxenlivet.

12 juni 2026

Konstnären David Svensson har tillsammans med elever skapat den konstnärliga utsmyckningen i nya Gäddgårdsskolan i Arboga.

12 juni 2026

Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna i Region Västmanland meddelar idag att de vill fortsätta det samarbete som inleddes efter maktskiftet 2022.

12 juni 2026

Liberalerna i Köping har lämnat in två motioner till kommunfullmäktige.

12 juni 2026

En majoritet av företagen befarar att korttidssjukfrånvaron skulle öka om karensavdraget avskaffas.

12 juni 2026

Arbetet med att byta konstgräset på Centralvallen i Kungsör är nu avslutat.