Skip to main content

Norsyling i Arboga

 

Det må vara bitande vindar från norr och snöflingor som dalar i luften. Men för dom luttrade medlemmarna i Arbogas fiskeförening Sturefiskarna har våren anlänt. På lördag är det dags för 2019 år upplaga av Norsylingen. Prognoserna talar om ett mer gynnsammare väderläge.

Sportfiskeklubben Sturefiskarna bildades för 46 år sen, 1973. Då i synnerhet för pimpelfiske. Men i 20 år har Norsylingen pågått här i Arboga. Den i Sverige numera unika fisketekniken är den samma och så verkar det även vara med dessa väderbitna herrar som kämpas på i det strömmande vattnet nedanför Herrgårdsbron.





 

Senast publicerat

10 augusti 2026

Under två timmar den 24 juni kunde invånare träffa representanter för Arboga kommun och polisen på Nytorget för att diskutera trygghet, säkerhet och brottsförebyggande arbete.

10 augusti 2026

Kungsörs kommun har fått in flera synpunkter om stora mängder kanadagäss vid Bottens badplats.

10 augusti 2026

Debatt: Därför röstar vi blått

10 augusti 2026

Barn och ungdomar på Köpings ridklubb får under sommaren möjlighet att kombinera hästintresset med läsning.

10 augusti 2026

Socialdemokraterna i Västmanland vill förändra organisationen av läkarinsatser på länets vård- och omsorgsboenden.

10 augusti 2026

När semestern är över förändras vardagen snabbt för många hundar och katter.