Skip to main content

Faunapassage vid Östtuna

 

Just nu håller Mälarenergi som bäst på med att anlägga en så kallad "faunapassage" längs Hedströmmen i höjd vid kraftverksdammen vid Östtuna, strax söder om Köping. Passagen är en del i EU-projeket "LIFE IP Rich Water", vars syfte är att förbättra vattenmiljön, främst då i de mellansvenska vattnen som har sina utlopp i Mälaren och Östersjön.

Arbetet med faunapassagen vid Östtuna startades i februari i år. Det handlar i princip om att anlägga ett cirka 200 meter långt vattendrag intill dammen, som kan regleras med en lucka uppströms. Faunapassagen är en av sammanlagt tre som Mälarenergi just nu håller på att anlägga i anslutning till deras respektive vattenkraftverk. Det handlar om att återställa vattenmiljöer som över tid har påverkats negativt av mänskliga aktiviteter.





 

Senast publicerat

16 juli 2026

Kristdemokraterna menar att Hatz Delis investering stärker framtidstron i Köping.

16 juli 2026

Arboga kommun söker fler invånare som vill engagera sig i Frivilliga Resursgruppen (FRG).

16 juli 2026

Eldningsförbudet i Köping, Arboga och Kungsör, gäller från och med den 16 juli och sträcker sig till den 18 juli.

09 juli 2026

Meritvärdena för eleverna i årskurs 9 på Kung Karls skola har förbättrats jämfört med föregående år.

09 juli 2026

Kommunens sommarjobb och feriepraktik ger varje år ett stort antal ungdomar möjlighet att arbeta inom flera olika verksamheter.

08 juli 2026

KBAB varnar för falska hembesök – boende uppmanas att vara vaksamma.