Skip to main content

Vi i Hallsta

 

Den ekonomiska föreningen Hallstahammars Promotion - HP kallad - har i 15 års tid varit ett nätverk för det lokala näringslivet och dess medlemmar.
Ett nätverk där medlemsföretagen i samverkan med kommunens näringslivsenhet bidragt till en positiv utveckling av företagsklimatet.
Nu håller förvisso HP att avvecklas och från årsskiftet bildas en helt ny organisation som ska ta Hallstahammars näringsliv vidare i sin utveckling.
Jan Andersson, ordförande för föreningen Destination Strömsholm, har under ett antal år även varit en del av Hallstahammar Promotion.

 


 

Senast publicerat

10 augusti 2026

Under två timmar den 24 juni kunde invånare träffa representanter för Arboga kommun och polisen på Nytorget för att diskutera trygghet, säkerhet och brottsförebyggande arbete.

10 augusti 2026

Kungsörs kommun har fått in flera synpunkter om stora mängder kanadagäss vid Bottens badplats.

10 augusti 2026

Debatt: Därför röstar vi blått

10 augusti 2026

Barn och ungdomar på Köpings ridklubb får under sommaren möjlighet att kombinera hästintresset med läsning.

10 augusti 2026

Socialdemokraterna i Västmanland vill förändra organisationen av läkarinsatser på länets vård- och omsorgsboenden.

10 augusti 2026

När semestern är över förändras vardagen snabbt för många hundar och katter.