Skip to main content

Svenska Volvo PV-klubben gästar Herrfallet

 

Svenska Volvo PV-klubben, en förening med över 5 200 medlemmar i 22 länder, fyller 50 år om bara några år. Denna helg firas det med en träff vid Herrfallet i Hjälmaren.

Idag fredag anlände entusiasterna och på campingen samsas allt från tidiga PV 444:or från 1950-talet till "moderna" PV 554 Sport från 1965. Även duetter och ombyggda modeller finns representerade.

Lördagen bjuder på en klassisk rallyrunda eller familjerally med start och mål i Arboga. Drygt 90 PV-ekipage har anmält sig till rallyt, som sker i samarbete med den lokala scoutrörelsen.

Förutom rallyt bjuder träffen på gemenskap, utställningar och möjlighet att köpa reservdelar.

Klubben, som bildades 1977, har sett ett litet tapp av medlemmar de senaste åren. Men med en målmedveten satsning på att engagera yngre generationer, bland annat genom Epa-kulturen, ser framtiden ljus ut för Svenska Volvo PV-klubben.

 

 


 

Senast publicerat

16 oktober 2026

Den 24 oktober är det premiär för Skymning över Arboga.

15 oktober 2026

Mat och basket ska kunna kombineras när Köping Stars öppnar en egen bistro i KBS-hallen.

15 oktober 2026

Per Ågren (S), Shpetim Pirraku (S) kräver besked från Maria Liljedahl (SD) om hon tänker verka för att återöppna Köpings medicinakut dygnet runt och behålla operationsverksamheten.

14 oktober 2026

Mörker, blöta löv och sjunkande temperaturer gör gång- och cykelvägar mer riskfyllda.

14 oktober 2026

När höstlovet börjar den 26 oktober erbjuder Köpings kommun och föreningslivet aktiviteter för barn och unga i både Köping och Kolsva.

14 oktober 2026

Arboga kommun investerar 1,4 miljoner kronor i en ny dränerings- och bevattningsanläggning på Sturevallen.