Skip to main content

Sommarlov med aktiviteter i hela Köping

 

Skolan har stängt och sommarlovet är här. För barn och unga i Köping väntar kompisar, bollspel och ett brett utbud av aktiviteter. Kommunen erbjuder parklekar, summercamp och sagostunder på dagis – allt lett av 36 feriearbetande ungdomar. Insatserna sker i samarbete med bland annat biblioteket och äger rum i hela kommunen, från tätorten till Kolsva och Munktorp. Självklart finns också goda möjligheter till bad.

 

 


 

Senast publicerat

06 oktober 2026

På lördag den 10 oktober blir det boxningsgala i Köping arena. Totalt väntar 14 matcher under eftermiddagen, med flera boxare från BK Köping på programmet.

05 oktober 2026

Den politiska majoriteten i Arboga ligger fast efter höstens val. Socialdemokraterna, Centerpartiet, Vänsterpartiet och Miljöpartiet fortsätter tillsammans att styra kommunen.

05 oktober 2026

Kommunfullmäktiges sammanträde direkt från Folkets hus i Köping.

02 oktober 2026

Nästa vecka arrangeras Tillsammansveckan 2026 i Västmanland.

02 oktober 2026

Arboga kommun och flera stora arbetsgivare inom försvarssektorn satsar gemensamt på att locka ny kompetens till Arboga.

02 oktober 2026

Trafikverket ökar underhållet av vägarna i Västmanland. Målet är bland annat att vägarna bättre ska klara stora mängder regn och vatten.