Skip to main content

Odd Fellow 100 år

 

I dag den 3 maj är det 100 år sen Odd Fellow bildades i Arboga - logen nr 71 S:t Olof. Men sammanslutningen har en historia som sträcker sig långt mycket längre tillbaka i tiden, ända till upplysningstiden i mitten av 1700-talet.
Det påstås även att det redan under Romartiden fanns en liknande sammanslutning.
I dag finns Odd Fellow representerad i ett 30-tal länder världen över, har drygt 250 000 medlemmar varav cirka 40 000 i Sverige - fördelat på 197 loger för män och 136 för kvinnor - så kallade Rebeckaloger.

Odd Fellow i den form som idag utövas, grundades egentligen i Storbritannien. Men det var i USA år 1819 som den engelske vagnsmeden Thomas Wildey formellt stadgade orden och bildade den första logen - nr 1 Washington Baltimore.
Logotypen består av tre länkar, vilka symboliserar Vänskap, Kärlek och Sanning. Ordens huvudbudskap, som funnits med ända sen 1700-talet, är; att besöka dom sjuka, hjälpa dom nödställda. Begrava dom döda och uppfostra de föräldralösa.

I samband med den svenska ordens 200-års jubileum tidigare i år, gjordes en insamling bland medlemmarna, som genererade nära 12 miljoner kronor, som skänktes till forskningen för barn med diabetes typ 1 samt till barn som har medfödd hjärt-kärlsjukdom. I år är Arboga logen även med och stöttar Tjernobylbarnen , barn från Vitryssland som än i dag drabbas av sjukdomar kopplade till kärnkraftskatastrofen i Tjernobyl 1986, som under tre sommarveckor vartannat år sen i början av 1990-talet, kommer till Lersäter i Köping kommun för att få möjlighet att må bra och att få vara, just barn.

Efter att ha huserat på olika adresser i Arboga genom åren, håller Odd Fellow sedan 1991 nu till i den egna lokalen i gamla Metodistkyrkan på Räntmästaregatan. I dag uppgår antalet medlemmar till cirka 200 bröder och ungefär 150 Rebeckasystrar. Nu inför 100-års jubileet har logen i Arboga tagit fram en jubileumsbok, i vilken det går att läsa om såväl ordens som logens historia, samt andra milstolpar det gångna seklet. Och i morgon lördag kommer 100-års jubileet att firas med pompa å ståt.

 





 

Senast publicerat

10 augusti 2026

Under två timmar den 24 juni kunde invånare träffa representanter för Arboga kommun och polisen på Nytorget för att diskutera trygghet, säkerhet och brottsförebyggande arbete.

10 augusti 2026

Kungsörs kommun har fått in flera synpunkter om stora mängder kanadagäss vid Bottens badplats.

10 augusti 2026

Debatt: Därför röstar vi blått

10 augusti 2026

Barn och ungdomar på Köpings ridklubb får under sommaren möjlighet att kombinera hästintresset med läsning.

10 augusti 2026

Socialdemokraterna i Västmanland vill förändra organisationen av läkarinsatser på länets vård- och omsorgsboenden.

10 augusti 2026

När semestern är över förändras vardagen snabbt för många hundar och katter.