Skip to main content

25 mars har många namn


Marie bebådelsedag, Vårfrudagen och Våffeldagen... 25 mars har många namn och flera innebörder. Historiskt sett är det en biblisk dag och den dag då ärkeängeln Gabriel för drygt 2000 år sedan förkunnade för jungfru Maria att hon var havande, alltså exakt nio månader före Jesu födelse. Därför kallas dagen i den kyrkliga kalendern för Marie bebådelsedag. Här i Köping har dagen idag ägnats åt att pynta inför påsk.




 

Senast publicerat

16 oktober 2026

Den 24 oktober är det premiär för Skymning över Arboga.

15 oktober 2026

Mat och basket ska kunna kombineras när Köping Stars öppnar en egen bistro i KBS-hallen.

15 oktober 2026

Per Ågren (S), Shpetim Pirraku (S) kräver besked från Maria Liljedahl (SD) om hon tänker verka för att återöppna Köpings medicinakut dygnet runt och behålla operationsverksamheten.

14 oktober 2026

Mörker, blöta löv och sjunkande temperaturer gör gång- och cykelvägar mer riskfyllda.

14 oktober 2026

När höstlovet börjar den 26 oktober erbjuder Köpings kommun och föreningslivet aktiviteter för barn och unga i både Köping och Kolsva.

14 oktober 2026

Arboga kommun investerar 1,4 miljoner kronor i en ny dränerings- och bevattningsanläggning på Sturevallen.